• Smegenų funkcijos sutrikimai sukelia:
  • apsunkintą galimybę susidoroti su kasdieniniais rūpesčiais,
  • sunkumą bendrauti,
  • nuotaikos, sveiko proto ar net asmenybės pasikeitimus
Su laiku ji progresuoja. Progresuojant demencijai, ligoniui reikia vis daugiau ir daugiau pasikliauti kitų žmonių pagalba. Tai yra įprasta senesnio amžiaus žmonių tarpe, bet ši liga gali prasidėti ir nuo keturiasdešimties metų.

1 iš 20 vyresnio negu 65 metų amžiaus žmogus serga demencija ir 1 iš 5 turės tam tikro laipsnio demenciją sulaukus 80 metų.

Kas sukelia demenciją?

Alzheimerio liga
Alzheimerio ligą sukelia natūralios priežastys. Smegenyse kaupiasi pažeistas audinys, kuris formuoja darinius, vadinamus "apnašomis" ir "raizginiais". Jie žudo smegenų ląsteles, kurios yra aplink šiuos darinius.

Alzheimerio liga smegenyse taip pat veikia chemines medžiagas, kurios platina informaciją iš vienos ląstelės į kitą, ypač acetilcholiną. Ši liga prasideda palaipsniui ir išsivysto lėtai per keletą metų. Ji kartais gali persiduoti šeimos nariams. Yra didesnė tikimybė, kad žmonės su Dauno sindromu bus paveikti šios ligos.

Alzheimerio liga sukelia ypatingas atminties ir mąstymo problemas. Pasidaro sunkiau suvokti naują informaciją – nebeatsimenama paskutiniųjų įvykių, sutartų susitikimų ar telefoninių pranešimų.

Yra užmirštami žmonių vardai ar vietovardžiai,gali būti sudėtinga suprasti kitus žmones ar bendrauti su jais. Įprasčiausiai neberandami atitinkantys žodžiai objektų pavadinimams ar žmonių vardams, kurie buvo gerai pažįstami. Yra kaltinami kiti žmonės dėl daiktų pasisavinimo, nors tikrovėje jie buvo pamesti. Sergantiems žmonėms tai gali sukelti nusivylimą bei depresiją.

Žmonės, sergantys demencija, kartais nebejaučia, kad jiems kažkas blogai ir piktinasi, kai kiti bando jiems padėti. Medikai dažnai sako, kad Alzheimerio liga pakeitė asmenybę. Taigi, asmenys elgiasi ir reaguoja kitaip, negu jie elgdavosi prieš susergant.

Kraujagyslinė demencija
Šio tipo demencija išsivysto, kai užsikemša smegenų arterijos, aprūpinančios smegenis krauju. Tai sukelia mažus mikroinsultus: smegenų dalys nebegauna deguonies ir jos žūsta. Tai dažniau atsitinka rūkaliams, turintiems aukštą kraujo spaudimą, didelį cholesterolio kiekį ar sergantiems diabetu.

Yra sunku prognozuoti ligos eigą. Ji gali būti stabili keletą mėnesių ar metų, bet kiekvienas mikroinsultas gali sukelti tolimesnius pablogėjimus.

Kraujagyslinės demencijos sukeltos problemos priklausys nuo smegenų dalių pažeidimo. Tai gali sukelti atminties praradimą, blogą dėmesio koncentraciją, sunkumus randant tinkamus žodžius, nuotaikos kaitas, bei depresiją. Kai kurie žmonės patiria haliucinacijas - jie gali matyti vaizdinius arba girdėti garsus, kurių aplinkoje nėra. Gali prasidėti fizinės problemos - judėjimo sunkumai, šlapimo nelaikymas.

Demencija su Lewy kūneliais
Žmonės, sergantys demencija su Lewy kūneliais, turi simptomus, panašius į Alzheimerio ar Parkinsono ligą. Pamišimo lygis gali keistis dienos bėgyje. Galimos gyvūnų ir žmonių haliucinacijos, drebėjimai, raumenų sustingimai, vaikščiojimo sutrikimai.

Frontotemporalinė demencija
Jeigu demencija daugiau paveikia priekinę smegenų dalį, yra didesnė tikimybė, kad ji sukels asmenybės pasikeitimus, bei atminties problemas.

Kitos demencijos priežastys

Atminties problemas gali sukelti daugelis kitų ligų. Depresija gali sukelti "pseudo-demenciją", kuri gali pagerėti gydant antidepresantais ir šnekamosiomis terapijomis. Šios fizinės ligos taip pat gali sukelti sukelti atminties problemas:
  • problemos su inkstais, kepenimis, ar skydliauke,
  • kai kurių vitaminų trūkumas (reti atvejai),
  • plaučių ar šlapimo infekcijos gali sukelti sumišimą (konfuziją) ir gali būti gydoma antibiotikais,
  • retesnės situacijos (Hantingtono liga) gali sukelti demenciją jaunesniems žmonėms.
Kas yra kognityvinis sutrikimas?

Daugelis iš mūsų nerimaujame dėl savo atminties kai tampame vyresni. Šis terminas yra naudojamas, kada problema yra didesnė negu jūs tikitės savo amžiui, bet nėra tokia bloga, kad vadintume demencija.

Demencija gali išsivystyti vienam iš aštuonių žmonių su šia problema, bet yra sunku nuspėti kurie iš šių žmonių susirgs demencija.


Made on
Tilda